Sağlık

Her bin doğumda bir dudak veya damak yarığı olma ihtimali vardır. Bu çocuklarda en önemli sorun beslenmedir. Damağı yarık olan çocuklar emme yapamayacaklarından anne memesi alamazlar. Bunların özel biberonlarla veya kaşıkla mama vererek beslenmeleri gerekir. Ayrıca beslerken mamanın genize kaçmaması için çocuğun dik tutulması gerekir. Bu çocuklar çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabı olabilirler. Bu nedenle ebeveyinlerinin çocuğu soğuktan korumaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca bu durumlar oluştuğunda gecikmeden çocuk doktoruna veya KBB uzmanına götürmeleri gerekir.

Operasyon Yaşı :
Dudak yarığı 2,5-3 aylıkken, damak yarığı ise 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat edilmelidir. Ameliyat bu konuda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Her iki ameliyatta genel anestezi altında yapılır. Eğer hem dudak yarığı, hem de damak yarığı varsa; dudak yarığı 3 aylıkken, damak yarığı 1 yaşında iken ameliyat edilir. Ameliyat yaşlarının belirlenmesinde çocuğun gelişme durumunun önemi büyüktür. Bu nedenle çocukların iyi beslenmesi gerekir. Damak yarığı olan çocuklarda ameliyattan önce ve ameliyattan sonra konuşma bozukluğu ve genizden konuşma olabilir. Bunu için çocukların mutlaka konuşmaya başlamadan önce ameliyat edilmeleri gerekir. Bu da 6 ay ile 1 yaş arasıdır. Ameliyattan sonra çocuğa konuşma tedavisi gerekebilir. Bu tedavi konuşma terapistleri tarafından yapılır.

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.