Sağlık

HİB (Hemofilus İnfluenza tip B) 5 yaş altındaki çocuklarda sık görülen ve başta menenjit olmak üzere zatürre, epiglottit gibi ölümle sonuçlanabilen birçok ağır hastalığa neden olan bir bakteridir. HİB kökenli enfeksiyonlar, 5 yaş altındaki her çocuk için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü; Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde vücudun kendini enfeksiyonlardan koruyan bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle çocuklar aşılanarak korunma altına alınmalıdır. 5 yaş altındaki çocuklarda bakteriyel menenjitin en sık nedeni HİB’dir.

5 yaş altındaki her 100 çocuktan 5’i HİB bakterisini taşımaktadır. HİB enfeksiyonlarına yakalanan ya da sadece taşıyıcı olan çocukların solunum yollarında ve tükürük salgılarında bol miktarda bulunan bakteriler öksürük, hapşırık gibi yollarla dış ortama atılırlar. Sağlıklı çocukların ortamda bulunan HİB bakterilerini soluması ile hastalık damlacık enfeksiyonu şeklinde kolayca bulaşabilir. Bu nedenle özellikle kreş ve ana okullarındaki çocuklarda HİB enfeksiyonlarına yakalanma riski daha fazladır.

Hastalığın görülme özellikleri

Solunum yolu ile damlacık enfeksiyonu ile alınan HİB bakterileri çocukların boğazına yerleşir ve çoğalmaya başlar. HİB bakterileri buradan kan dolaşımına geçerek farklı organlara yayılabilir ve yerleştiği bölgede hastalık yapar. Örneğin; HİB beyin zarına yerleşirse Menenjite, akciğerlerde zatürreye ya da kulakta orta kulak iltihabına neden olur.

Menenjit
Beyin ve omiriliği çevreleyen ve koruyan zarların iltihabına menenjt adı verilir. Menenjit; başağrısı, kusma, kabızlık, ense sertliği, kabarık fontanel (bıngıldak), şuur bozuklukları ve yüksek ateş ile seyreden bir hastalıktır.

0-5 yaş arası çocuklarda görülen bakteriyel menenjitlerin en sık karşılaşılan etkeni HİB’dir.

HİB menenjitleri sinir sisteminde nörolojik komplikasyonlara neden olarak kalıcı sakatlıklar ve ölümle sonuçlanabilir.

HİB’in neden olduğu diğer ciddi hastalıklar nelerdir?

Zatürre
Akciğerlerin ağır iltihabi hastalığıdır. Yüksek ateş, öksürük, balgam gibi belirtilerle seyreder. Kalp ve solunum yetmezliğine yol açarak ölüme neden olabilir.

Orta kulak iltihabı
En fazla süt çocuklarında ve oyun çocuklarında görülür. Huzursuzluk, ağlama, iştahsızlık, kulak akıntısı, işitme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Sık tekrarlar ve kronikleşebilr. Kulak zarında delinme, sağırlık, kulağın çevresini oluşturan kemiklerde iltihaplanma, beyin apsesi ve içkulak iltihabına neden olur.

Sinüzit
Kafa kemikleri içerisinde bulunan ve sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanması ve iltihabi sıvı ile dolması sonucu oluşan, sık tekrarlayan bir hastalıktır. Ateş, burun akıntısı, baş ağrısı, göz altlarında ve burun çevresinde ağrı ve şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Sinüslerin delinmesine, kafa kemiklerinin iltihabına, beyin apsesine ve menenjite neden olabilir.

Yutak iltihabı
Gırtlak ve yutağın iltihabi hastalığıdır. Ateş solunum ve yutma güçlüğü belirtilerle seyreder. Zamanında tedavi edilmezse solunum yolunun tıkanmasına ve ölüme neden olabilir.

Hastalıklardan korunmak, tedavi etmekten her zaman daha iyidir; zira insanları hasta olma eziyet, külfet ve maliyetten uzak tutar.

Dünya çocuklarının HİB Aşısı
Çocuklar, yaşamlarının ilk aylarından itibaren HİB enfeksiyonlarına yakalanma riski altındadırlar.
HİB enfeksiyonlarına bağlı koplikasyonlar de en sık süt çocukluğu döneminde görülür.
Bu nedenle çocuklarımızı aşılayarak HİB enfeksiyonlarına karşı erken koruma sağlamamız önemlidir.
Bebekler, doğumu izleyen 2, 4, 6. ve 18. Aylarda HİB aşısı ile aşılanmalıdır. HIB difteri, tetanoz, boğmaca ve çocuk felci aşısı ile aynı anda hatta aynı enjektörde uygulanabilir. Böylece tek bir enjeksiyonla 5 hastalığa karşı koruma sağlanabilir.

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.