Sağlık

Jinekomasti - Erkeklerde Göğüs Büyümesi

· Jinekomasti ( Gynecomastia ) yunan dili kökenli tıbbi bir terimdir. Yunancada kadın benzeri göğüs anlamı taşır.

· Bu tuhaf isimli durumun bahsi pek edilmese de oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Tahminen toplumdaki erkeklerin %40 ile %60 ında değişik derecelerde jinekomasti mevcuttur.

· Genellikle her iki göğüste birlikte görülmekle birlikte bazen tek taraflı da olabilmektedir.

· Bazen bazı hastalıkların bir belirtisi olarak veya bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilse de çoğu durumda nedeni belirsizdir.


· Jinekomasti göğüs bezi dokusunda büyüme (Glandüler tip), göğüs içindeki yağ dokusunda büyüme veya her ikisinin karışık (Mix tip) büyümesi ile oluşabilir. Hangi tip büyüme olursa olsun tedavisi cerrahidir. Ancak seçilen operasyon şekli farklılık gösterebilir.

· Glandüler tip büyüme için en uygun tedavi büyüyen göğüs dokusunun, meme başı çevresinden yapılan bir kesi ile tamamen çıkarılmasıdır. Kesinin göğüs başı kenarından yapılmasının nedeni belirgin bir ameliyat izi kalmasına engel olmaktır.

· Yağ dokusunun büyümesine bağlı oluşan jinekomastiler Liposuction ve Ultrasonic Lipostructure yöntemleriyle giderilebilmektedir.

· Her iki yöntemde de operasyon hastane şartlarında bir ameliyathanede ve genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır.

· Son birkaç yıldır operasyon öncesi meme bölgesine rutin olarak özel bir solüsyon (Tumescent solüsyon) enjekte edilmektedir. Bu solüsyon operasyon bölgesinde kanamayı önlemekte ve ameliyat sonrası kişinin ağrı duymamasını sağlamaktadır.· Her iki yöntemde de iyileşme 10-15 gün içinde olmaktadır. Bu süre içinde çok yoğun bir istirahat gerekmez, ancak ağır işlerin ve ağır egzersizlerin yapılması yasaklanır.

· Operasyonla elde edilen iyileşme kalıcıdır ve göğüslerde tekrar büyüme görülmez.

· Jinekomasti problemi olan bir erkek hayatında pek çok kısıtlamaya gitmek zorunda kalmakta ve bazı anlarda yaşam bir işkenceye dönüşebilmektedir. Oysa çözüm çok uzak değil.


× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.