Sağlık

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerdendir. Bu nedenle 2O yaşın üzerindeki her kadın ayda bir kez kendi kendine memesini muayene etmelidir. Bunun için en uygun zaman adet kanaması bittikten sonraki ilk birkaç gündür. Eğer adet görmüyorsanız ayın herhangi bir gününü seçin ve düzenlı olarak her ay aynı gün muayenenizi yapın. Unutmayın kanserde erken teşhis, tedavi artırır.
-Çıplak olarak kollarınızı iki yanınızda olacak şekilde aynanın karşısına geçin. Her iki memenize önden ve sağa, sola dönerek yandan bakın. memelerinizin dış görünüşlerinde bir değişiklik olup olmadığını iınceleyin. emelerinizin büyüklük ve şeklüne; bür şişlik veya çöküntü olup olmadığına; meme başınızın görünüşüne, akıntı olup olmadığına dikkat edin.

-Kollarınızı başınızın üstüne doğru kaldırın. Birinci kısımda bahsedilen hususları, özellikle de meme başı çevresindeki değişikleri bir de bu pozisyonda kontrol edin.

-Ellerinizi belinize dayayın. Göğüsünüzü öne doğru çıkarıp , omuzlarınızı geriye vererek göğüs kaslarınızın iyice gerildiğini hissedin. Bu pozisiyondayken, meme derisinde veya başında bir Çukurluk, gamzeleşme, buruşukluk veya çöküntü olup olmadığına bakın. Ellerinizi başınıza dayayarak göğüs kaslarınızı gerin ve aynı şeyleri kontrol edin.

-Bu kez de yatar pozisyondayken memelerinizi elinizle muayene edin. Bu muayene sırasında memelerinizde, bir yumru veya sertlik olup olmadığını kontrol edin.

-Başınızın altına ince bir yastık koyup yatın. Bir havluyu katlayıp sol omuz ve kürek kemiğinizin altına yerleştirin. Sağ elinizi kullanarak sol memenizi muayene edin. Parmaklarınızı birbirine bitişik olarak tutun ve parmak uçlarınızı değil yatay olarak parmaklarınızın alt yüzünü kullanın. Ne çok sert ne de çok hafif bastırın. Memenizi bir saatin yüzü gibi kabul edin ve tepesini saat 12 olarak düşünün. Buradan başlayıp elinizi saat yönünde yavaşça hareket ettirerek düzgün bir biçimde ilerleyin. Tekrar saat 12'ye geldiğinizde meme başına doğru bir miktar kayarak saat yönünde muayene edin. Son olarak meme başını ve çevresini inceleyin. Bu muayene sırasında elinizin altına bir yumru veya sertlik gelip gelmediğini anlamaya Çalışın. Aynı işlemleri kolunuzu dirseğinizde bükülmüş şekilde başınızın altına koyduktan sonra tekrarlayın. Bu pozisiyondayken koltuk altınızı yine dairesel hareketlerle muayene edin. Aynı uygulamayı, sağ omuz ve kürek kemiğinizin altına havlu koyarak, sol elinizle sağ memeniz ve koltuk altınız için de yerine getirin.

-Eğer memelerinizde bir yumru veya sertlik saptarsanız; meme başında kanama veya akıntı varsa; memede veya meme başında bir çöküntü, kırışıklık gözlerseniz; memenizin boyut ve şeklinde bir değişiklik farkederseniz HEMEN BİR DOKTORA BAŞVURUN. Bu değişikliklerin kötü huylu olmayan urların ve kistlerinde belirtisi olabileceğini unutmayarak, paniğe kapılmadan doktorunuzun önerilerini yerine getirin.

Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi Hasta Rehberi eki

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.