Sağlık

Cilt Gençleştirme : Lazer ile cilt gençleştirme bu alandaki diğer yöntemlerden birçok noktada daha avantajlıdır. Bunlar arasında uygulamadaki hassasiyet, hiç veya çok az kanama olması, sayılabilir. Ancak yine de lazer ile cilt yenilemesi istisnasız herkes için geçerli bir yöntem değildir. Bazı vakalarda dermabrazyon ve kimyasal peeling gibi alternatif bir yöntem bugün dahi daha iyi bir seçim olabilir. Cilt gençleştirme yöntemlerinin hepsi aynı prensibe dayalıdır. Öncelikle hasara uğramış derinin üst tabakaları sıyrılarak soyulur. Daha sonra iyileşme sürecinde oluşan yeni hücreler daha düzgün, daha sıkı ve genç görünen bir cilt yüzeyi oluşturur. Lazer ile cilt yenilemesi hasara uğramış cildin ortadan kaldırılması için kullanılan yeni bir yöntemdir. Yöntemin yeni olmasının bir sonucu olarak bu teknik konusunda uzun vadeli sonuçlar(5-10 senelik) henüz alınamamıştır. Ancak mikroskobik değerlendirmeleri içeren bir dizi çalışma lazer uygulanan ciltte oluşan fiziksel değişikliklerin dermabrazyon veya kimyasal peeling ile oluşanlarla aynı olduğunu göstermiştir. Ayrıca üstün teknoloji lazerlerin yıpranmış deri tabakalarını çok iyi tamir ettiği mikroskobik çalışmalarda gösterilmiştir. Bu konuda bilimsel araştırma ve yayınlarla sürekli olarak bu tekniğin üstünlüğü ortaya çıkmaktadır. Cilt yenilemesi konusunda alternatif yöntemleri seçerek önemli olan bir diğer nokta da iyileşme süresidir. Genel olarak söylendiğinde cilt yenileme işlemi ne kadar derin ise iyileşme süresi de o ölçüde olacaktır. Yüzeysel kimyasal peeling veya yüzeysel lazer uygulaması gibi “hafif” yenileme işlemlerinde iyileşme dönemleri daha kısa sürer. Ancak doğal olarak daha derin yöntemlerle elde edilen sonuçları bu tür daha hafif prosedürlerle sağlanması ancak bu uygulamaların birden fazla tekrarlanması ile mümkündür.

Lazer ile cilt gençleştirme için en uygun adaylar : Her yaştaki kadın ve erkek lazer ile cilt yenilenmesinden yarar görebilir. Lazer uygulaması için ideal hasta açık renkli yağsız cildi olan hastalardır. Yağlı cilt, kumral ve esmer hastalar önerilen cilt yenileme metodu ne olursa olsun uygun cilt hazırlığı ve tedavisi görmeden bu işlem yapılırsa pigmentasyon değişiklikler için yüksek riski olacaktır. Plastik cerrahınız sizin cilt özelliklerinizi değerlendirecek ve lazer öncesi hazırlık için uygun tavsiyelerde bulunacaktır. Yine 12-18 aylık bir süre içinde Roacutane kullanılan veya kötü yara izi oluşturma(keloid) eğilimi olan hastalar veya uygulama bölgesinde aktif deri enfeksiyonu olan hastalar bu girişim için uygun olmayan adaylardır. Bu yöntem yüzünüzdeki bütün kusurları ortadan kaldırarak yaşlanmazı önleyecek sihirli bir formül değildir. Yüzünüzün doğal hareketleri sonucu gülümseme, göz kırpma, konuşma,çiğneme oluşan çizgiler eskisine kıyasla çok azalmasına rağmen kaçınılmaz olarak bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Plastik cerrahınız lazer ile elde edilen sonuçların sürdürülmesi için güneşten korunmanız veya hafif kimyasal peeling veya özel cilt kremleri kullanımı gibi idame edici uygulamaları konusunda size gerekli önerilerde bulunacaktır. Bu nedenle lazer ile cilt yenilemesi öncesinde beklentileriniz konusunda tekrar düşünmeniz ve bu konudaki sorularınızı cerrahınızla tartışmanız yararlı olacaktır. Yüzeysel veya orta derecedeki bir cilt yenilemesi için lazer epidermis ve papiller dermise sınırlı kalır. Daha derin yenileme için retiküler dermisin üst katları işleme dahil edilir. Özel sivilce ve çizgilerin tedavisi lazerin derinliğinin değiştirilmesi ile sağlanır.

Lazer işleminin riskleri: Lazer ile cilt yenilemesi gerekli eğitimi almış deneyimli bir cerrah tarafından ve ileri teknoloji CO2 lazer cihazı ile uygulandığında komplikasyonlar oldukça az sayıda ve genellikle hafif derecededir. Bunlar yanık veya lazer enerjisinin ısısından kaynaklanan diğer hastalar, kötü nedbe oluşumu ve işlem sonrası ciltte belirgin renk açılması veya renk koyulaşmasıdır. Ayrıca lazer ile cilt yenilemesi herpes virüs enfeksiyonlarını(uçuk) ve nadiren de diğer bazı enfeksiyonları aktive edebilir. 20 gün önce koruyucu olarak ilaç başlayacaktır. Arada sırada dudağınızda uçuk olursa bunu doktorunuza söylemelisiniz ki ilacın dozunu ona göre ayarlasın. Yara iyileşmesi anormal veya gecikme olduğunda, beklenmedik bir pigmentasyon veya nedbe oluşumu söz konusu olduğunda lazer işlemi sonrası bazı ek girişim veya tedaviler gerekebilir. Bütün bunlara karşın lazer cerrahisi konusunda özel eğitim almış deneyimli bir plastik cerrahın seçimi ile belirtilen risklerin azaltılması mümkündür.

Ameliyat öncesi görüşme : Hasta açısından ameliyat öncesinde üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu seçtiği plastik cerrahın lazer uygulaması konusunda yeterli eğitim ve deneyime sahip olmasıdır. Hasta olarak doktorunuzla ilk görüşmede ameliyatla ilgili beklentileriniz konusunda açık olunuz ve merak ettiğiniz her soruyu sormak konusunda tereddüt etmeyiniz. Aynı şekilde cerrahın da sizinle aynı açıklıkta görüşmesi gerekmektedir. Bunlar arasında yapılacak işleri ve sonuçları etkileyebilecek faktörleri sizlere açıklamalıdır. Daha önceden tanı konulmuş veya tedavi edilmiş herhangi bir cilt hastalığı, şu anda veya geçmişte alınan ilaçlar, daha önceden oluşmuş olan deri yaralanmaları -yanık, abrazyon veya operasyonlar bu faktörler arasındadır. Cerrahınız sizinle yaptığı görüşmede daha önce geçirdiğiniz tüm hastalıklar ve ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar konusunda sizden bilgi alıp muayene yapacak ve daha sonra da işlem yapılacak bölgenin fotoğrafını çekecektir. Akne tedavisi için Roacutane isimli ilacı kullandıysanız bunu doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Cerrahınızın size konusunda tüm detayları anlatması gerekir.

Lazer işlemi için hazırlık : Sizin cilt yapınıza bağlı olarak cerrahınız lazer işlemi öncesi cildinizin hazırlanması için bir ön program tavsiye edebilir. Lazer işlemi sırasında işlem sonrasında cildinize nasıl bakacağınız konusunda size özel öneriler yapılacaktır. Yine cerrahınız işlemden maksimum ölçüde yararlanmanız için cildinizin uzun vadeli bakımı konusunda da gerekli önerilerde bulunabilir.

Lazer işleminin yapılabileceği yerler : Lazerle cilt yenilemesi bir hastanede veya bir cerrahın özel ofisinde yapılabilir. Ancak daha yaygın cilt yenilemesi söz konusu olduğunda veya cilt yenilemesine diğer cerrahi girişimlerin eklendiği durumlarda hastane daha uygun bir yer olabilir.

Anestezi : Lazer ile cilt gençleştirme özellikle de yüzün belirli bölgelerinde uygulandığında en sık olarak lokal anestezi ve sedasyonla yapılır. Ameliyat sırasında uyanık ancak sakinleştirilmiş olacağınız için hissedeceğiniz rahatsızlık önemsiz düzeyde olacaktır. Çok daha yaygın cilt yenilemelerinde cerrahınız işlem boyunca sizin uyuyacağınız genel anesteziyi tercih edebilir.

Cilt gençleştirme : Lazerle cilt gençleştirilmesi yapılacağı alanın genişliği ile orantılı olmak üzere birkaç dakikadan bir saate kadar herhangi bir sürede tamamlanabilir. Yüzey düzensizliklerinin özellikle derin olduğu durumlarda cerrahınız lazer işleminin tekrarlanmasını gerekli görebilir. İşlem sırasında aktive edilmiş lazer mevcut nedbe veya kırışıklık daha az fark edilebilir bir düzeye gelene kadar uygulama 2 veya 3 kere yapılabilir. İşlem bittiğinde soyulmuş cilt iyileşme tamamlanana kadar önce özel bandaj daha sonra koruyucu krem veya pomatlarla kaplanır.

Tedavi sonrası : Lazer ile cilt soyulması sonrası orta derecede bir şişlik ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak bu sorunlar buz torbası ve cerrahınızın yazacağı ilaçlarla kontrol altına alınabilecek ölçüdedir. İşlemden sonra bir bandaj uygulaması tercih edilmiş ise bir gün sonra bandaj çıkarılacak ve cildinizin üzerine ince bir tabaka halinde deri pomadı sürülecektir. Bu aşamaya geldiğinde cerrahınız size iyileşmekte olan cildinizi nasıl yıkayacağınızı ve bakım yapacağınızı söyleyecektir. İyileşmenin bu aşamasında en önemli noktalardan birisi işlem yapılan bölge üzerindeki kabukların sizin tarafınızdan koparılmaması gerekliliğidir. Aksi takdirde kötü nedbe oluşumu ihtimali artacaktır. Hastaların çoğu ameliyattan sonraki 10. günde kabuklardan tamamiyle kurtulur. Ancak kızarıklık birkaç hafta sürecektir.

Normal hayata dönüş : Lazer işlemini izleyen birkaç hafta cildiniz rengi parlak pembe ile kırmızı arası bir renkte olacaktır. İki hafta veya daha sonra hastaların çoğu makyaj yaparak bu geçici renk değişikliğini gizleyebilirler. Ancak hafif derecedeki bir pembelik altı aya kadar devam edebilir. Tedaviyi izleyen birkaç ay cildin tamamı ile normale dönüşüne kadar işlem yapılan bölgelerin güneşten korunması son derece önemlidir. Düzenli olarak güneş koruyucu kremlerin kullanılması lazer ile elde edilen sonuçların korunması ve cildinizde güneşe bağlı yeni hasarların oluşmamasına yardım edecektir. Güneşte kalmanız gerekli olduğunda yüzünüze 28 veya üzerindeki güneş koruma faktörlü bir krem sürerek güçlü bir blok oluşturmalı aynı zamanda şapka veya şemsiye kullanarak da yüzünüzü gölgede bırakmalısınız. Cilt yenilemesi göz etrafında uygulanmamışsa en iyisi UVA ve UVB’ yi %100 filtre eden kaliteli güneş gözlüklerinin kullanılmasıdır. Lazer ile cilt soyulmasından elde edilen sonucun tam olarak ortaya çıkması birkaç ay alabilir. Ancak bir kez pembelik solmaya başladığında hastalar ciltlerinde fark edilir ölçüde bir iyileşme, tazelik ve gençlik fark ederler. Unutulmaması gereken şey elde edilen sonucun uzun süreli olduğu ancak sonsuza kadar devam etmeyeceğidir. Anlaşılması gereken başka bir nokta yeni cildinizin de yaşlanma etkilerinden muaf olmadığıdır. Lazeri izleyen aylar ve yıllar içerisinde yüzünüzün doğal hareketleri nihayet yüzünüzdeki ifade çizgilerinin tekrar ortaya çıkmasına yol açacaktır. Cilt yenilemesi konusundaki diğer yöntemlerde olduğu gibi lazer uygulaması da tekrarlanabilir. Ancak kendinizi güneşten koruyarak ve plastik cerrahınızın tavsiye ettiği bir cilt bakım uygulamasını izleyerek kazandığınız genç görünümü sürdürmeye yardımcı olabilirsiniz.

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.