Sağlık


PAP SMEAR TESTİ NEDİR ?
Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen basit bir testtir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar.
Bir erken tanı yöntemidir.


NASIL YAPILIR ?
Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. Alınan bu örnek labaratuvar'a (patoloji ye) gönderilerek incelettirilir.


CANINIZ ACIR MI ?
Örnek alınırken siz hiçbir şey hissetmezsiniz.


PAP SMEAR SONUCU NASIL DEĞERLENDİRİLİR ?
ANORMAL SMEAR NE ANLAM TAŞIR ?
Bazen hiçbir anlam taşımaz. Basit bir tedavi ile geçebilecek hafif bir enfeksiyon ya da örneğin alındığı bölgede bazı hücresel değişiklikler bu testle anlaşılabilir. Her hücresel değişiklik kanser demek değildir. Ancak kişinin hekim tarafından daha sıkı izlenmesi gerekebilir. Bazen bu hücresel değişiklikler kanser anlamı taşır. Rahim ağzı kanseri anlamına gelen değişiklikler bulunduğunda hemen tedavi şansı doğar.Gecikildiğinde kadının ölümü ile sonuçlanabilecek rahim ağzı kanseri,bu testle anlaşıldığında hemen tedavi edilirse, hastalıktan eser kalmaz. Bu testle en erken dönemde tanı konulmuş olur.


KİMLER YAPTIRMALI ?
Her kadın bu testi,adet görmeye başladığı andan itibaren menopozda da devam ederek hayatı boyunca önerilen sıklıklarla yaptırmalıdır.Pap smear erken tanı koymaya yönelik bir test olduğundan yaptırmak için kadının şikayeti olması gerekmez.Rahim ağzında yarası olan,cinsel ilişki sırasında ağrı ve batma duyan,damla şeklinde kanaması olan ya da sürekli akıntısı olan kadınlar hiç vakit kaybetmeden pap smear testini yaptırmalıdır.


HANGİ DÖNEMDE YAPTIRMALI ?
Pap smear için en uygun zaman iki adet kanamasının ortasındaki günlerdir.Testten önceki 48 saat cinsel ilişki olmaması,hazneye ilaç konulmaması daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.


NE SIKLIKTA YAPTIRMALI ?
Eğer bir probleminiz yoksa altı ayda bir yaptırmak gereklidir. Eğer genital herpes veya human papilloma virüs (HPV) tanısı konulmuşsa veya üreme organlarınızın bulunduğu yerde siğil varsa ya da geçmişte yaptırdığınız pap smearden olağan dışı sonuç geldi ise her üç ayda bir veya doktorunuzun önerdiği sıklıkta tekrarlanması yararlı olacaktır.
NEREYE BAŞVURMALI ?
Smear testi Kadın Doğum uzmanı doktorlarca yapılmalıdır.

KAYNAK:
"Dr.Cenk Kiper www.mutluinsan.com tel: (212) 231 5555"

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.