Sağlık

Yüzdeki sivilcelerin, lekelerin, pürüzlerin ve kırışıklıkların giderilmesi cildin daha parlak, genç ve pürüzsüz bir hale getirilmesi için yüze yapılan bir uygulamadır. Bazen enjeksiyonlar ve ağız yolu ile verilen bazı ilaçlarla da desteklenmesi gerekebilir. Bu tedavileri kendi bölümünde inceleyeceğiz. Yüzde güneş ve yaşlanma ile meydana gelen lekeler, pürüzler ve kırışıklıklar yüz derisinin üst tabakasının soyulması ile tedavi edilir. Cildin soyulması derinliğine göre üç şekilde yapılır.

1.Hafif Peeling(glikolik asit ve AHA): meyve asitleri (glikolik asit ve AHA) ile yapılır. Cildin üst tabakası yüzeysel olarak soyulur. 5 dakika içinde yapılan uygulama esnasında ciltte hafif bir yanma ve hafif bir kızarma olur. Hemen sosyal hayata dönülebilir. Haftada 1 defa olmak üzere 5-6 kere tekrarlanabilir. Her türlü peelingten sonra güneşten korunmak ve güneşten koruyucu kremler sürmek gerekir.

2.Orta Peeling(TCA) : Üst derinin orta derinlikte soyulmasıdır. Yüzdeki kırışıklık , leke ve sivilce izlerine daha etkilidir. Uygulama 5 dakika sürer, yüzde 1-2 dakika süren bir yanma hissi olur. Yüz önce beyazlaşır, daha sonra hafif bir kızarıklığa dönüşür. İki gün sonra yüz yanık gibi koyu kahverengi bir renk alır ve cilt üst tabakası parça parça soyularak dökülür. Yüz üst derisinin soyulmasının tamamlanması 7 - 10 gün sürer.10 gün sonra cilt daha pürüzsüz, daha temiz bir hale gelir. Sivilceler ve kırışıklıklar azalır. 1,5 - 2 ay sonra tekrarlanabilir. İşlemden sonra güneşten korunmak gerekir.

3.Derin Peeling(Lazer, Dermabrazyon ve Kimyasal)(Lazer, kimyasal, mekanik, dermabrazyon) :Özellikle yüzdeki derin kırışıklıkların, lekelerin ve sivilce izlerinin yok edilmesinde en etkili yöntemdir. Lazer kendi bölümünde incelenecektir. Bu bölümde özellikle mekanik soyma(dermabrazyon) ve kısaca da kimyasal metotdan bahsedeceğim.

Mekanik soyma(dermabrazyon) : lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hasta uyutulduktan veya yüz uyuşturulduktan sonra motorlu, dönen bir zımpara taşı ile yüz cildi soyulur. Lekeler, izler, çukurluklar ve kırışıklıklar giderilir. Operasyondan 10 gün sonra normal hayata dönülür. 10 gün içinde yüzde kızarıklık ve kabuklanmalar olur. Yüz nemlendiricisi ve güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Kimyasal olarak fenol ile de yüz cildine derin soyma yapılabilir.

Derin peelingler bu konularda eğitim görmüş tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde kötü sonuçlar alınabilir.

× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.