Sağlık


Tanım ve Klinik Bilgiler : Q ateşi, Coxiella burnetti’nin oluşturdugu, akut bir infeksiyon hastaligidir. , en önemli hayvan kaynagi koyun, keçi ve sigirlardir. Infekte hayvanlarin dişkilari ile kontamine olmuş havanin solunmasi ile insana bulaşir. titreme ile yükselen ateş, şiddetli baş agrisi, göz dibi agrisi, bitkinlik ve kas agrilari ile seyreder. Pnömoni sıktir. . Belirtisiz infeksiyon, akut ateşli hastalik, pnömonik form, akciger dişi yerleşim hepatit, endokardit, osteomiyelit, nörolojik tutulum).Pnömonik formda titremeyle yükselen ateş, şiddetli baş agrisi, şiddetli halsizlik, kas agrilari olmaktadir. Bunlara ek olarak gögüs agrisi, öksürük, bulanti, kusma ve diyare gelişebilir.Akciğer dışı yerleşimlerde, akut viral hepatit gibi seyredebilir, sarılık gelişebilir. Ender olarak ensefalit, perikardit, miyokardit yapar.

Tanı Metodları : Serolojik testler kullanılır. Özgül antikorların saptanması amacıyla kullanılan en eski test Kompleman birleşmesi (KF) testidir. Akut ve nekahat dönemlerindeki serumlarda 4 kat titre artışı tanı koydurucudur. KF testinden başka ELİSA ve İFA kullanılabilir.

Tedavi :
Hastalığın ilk üç gününde başlanan tedavi etkili olmaktadır. Bu nedenle şüpheli olgularda seroloji sonuçları beklenmemelidir. Tetrasiklin grubu ilaçlar etkilidir. Tetrasiklin 500x4 /gün kullanılmalıdır. Tedavi süresi 15-21 gündür.× DİKKAT! Bu sayfada yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup, güncelliğini yitirmiş veya değişmiş olabilir. Asla hekimin hastasını muayene etmesi, tanı koyması ve tedavi etmesi yerine geçmez. Burada yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek problemlerden kesinlikle web sayfamız sorumlu tutulamaz. Sayfaya giren herkes bu maddeleri kabul etmiş sayılır.